V Kyjeve sa odohrali mimoriadne dramatické a mimoriadne zaujímavé veci. Prvýkrát počas vojny tam boli väčšie verejné protesty proti Zelenskému. Protestovali ľudia z mimovládok, médií a všeobecne z prozápadných štruktúr (vrátane bratov Kličkovcov). Protesty podporili Spojené štáty aj EÚ. Vyzeralo to absurdne. Ako malá „oranžová revolúcia“ – a proti Zelenskému.
Ten pod tlakom protestov a Bruselu okamžite sľúbil, že opraví svoje sporné rozhodnutia.
Paradoxy?
Len na prvý pohľad.
Rozbuškou protestov bolo rozhodnutie Zelenského a parlamentnej väčšiny podriadiť dve protikorupčné silové zložky priamo pod prezidenta (presnejšie pod generálneho prokurátora, ktorý sa zodpovedá prezidentovi). Dôvod: „nezávislé“ protikorupčné agentúry NABU a SAP – niečo ako boli NAKA a špeciálna prokuratúra na Slovensku – sa začali zameriavať na blízky okruh okolo Zelenského. Zrejme to súvisí so snahami západných tajných služieb vymeniť ukrajinského prezidenta. Alebo dostať ho pod tlak.
Radikálnemu obrannému ťahu Zelenského predchádzalo niečo ako ukrajinská obdoba policajnej vojny. Keď protikorupčná NABU udrela na Zelenského ľudí, prišla okamžitá odveta tajnej služby SBU: séria razií namierená na vyšetrovateľov. Tajná služba to vysvetlila manipuláciami v policajnom vyšetrovaní a bojom proti ruským agentom v ukrajinskej polícii.
Toto vysvetlenie je krivé. V „nezávislých“ protikorupčných agentúrach boli nepochybne aj agenti, no asi nie ruskí, ale skôr tí druhí…
Architektmi ukrajinskej NABU a SAP boli po roku 2015 Spojené štáty. Oba úrady mali byť formálne „nezávislé“. Reálne však boli pevne previazané so sieťou prozápadných mimovládnych organizácií, médií a klientely okolo americkej ambasády a Bruselu.
Preto sa Ursula von der Leyenová tak ponáhľala napomenúť Zelenského. Siahol na zbraň, ktorá patrí silnejším hráčom.
Takýto model fungoval aj v iných krajinách, ktoré boli predmetom geopolitického záujmu Západu. Napríklad v Rumunsku, kde protikorupčné útvary stíhajú Georgescua, víťaza prvého kola prezidentských volieb (toho, čo bolo zrušené). Alebo lídrov národných strán.
Podobné nastavenie bolo v Gruzínsku, Moldavsku a v slabšom vydaní dokonca aj na Slovensku… Policajný prezident Gašpar už v roku 2018 upodozrieval poniektorých elitných vyšetrovateľov NAKA, že pracujú pre CIA a pre Lipšica (o tom niekedy inokedy).
Tento systém bol mimoriadne rozvinutý a silný hlavne na Ukrajine. Do tretieho sektora, médií, prozápadných strán a „protikorupčných bojovníkov“ sa desiatky rokov nalievali miliardy. Aj dolárov, aj eur. Ukrajinská NABU a ukrajinská špeciálna prokuratúra patrili medzi najvplyvnejšie úrady v štáte. Jednou z ich úloh bolo potlačiť vplyv domácich oligarchov – postavený na politickom klientelizme a korupcii. A nastaviť ukrajinské vedenie čisto prozápadne.
Zrážka Zelenského s „nezávislými“ protikorupčnými úradmi je ukážkovým príkladom boja o moc. S geopolitickým presahom.
Americký investigatívny novinár Seymour Hersh tvrdí, že Spojené štáty majú v úmysle nahradiť Zelenského vojenský režim novým. Takým, ktorý bude schopný uvažovať o skončení vojny. Cestou k zmene majú byť voľby na Ukrajine. Zelenskyj to však (zatiaľ) odmieta. Po februárovej hádke s Trumpom sa oprel o tradičnú podporu Británie a MI6.
Nakoniec to však vyzerá tak, že o perspektívnej výmene Zelenského vzniká dohoda viacerých západných hráčov. Prekáža im, že ukrajinský režim po rokoch vojny príliš zosilnel. Až priveľmi vyskakuje a od spojencov žiada čoraz viac. Hoci navonok je Zelenskyj slabý a celkom závislý od finančných infúzií Západu.
Výsledkom útokov NABU na Zelenského tím je zatiaľ remíza. Protikorupčné útvary sa zamerali na ľudí z blízkeho okolia prezidenta. Tajná služba verná Zelenskému zas udrela na vyšetrovateľov NABU. Zelenskyj zmenil zákon a podriadil protikorupčné agentúry generálnej prokuratúre (sebe). Po tlaku verejných protestov, Spojených štátov a Eurokomisie sľubuje, že to napraví. A hračky, ktoré si prisvojil, vráti. Aby boli opäť – prepáčte za iróniu – „nezávislé“. Čiže mimo kontroly ukrajinského vedenia.
Odhadovať, ako to dopadne, by bolo predčasné. Isté je však jedno: aj keď Západ časom pritlačí na voľby a výmenu Zelenského, veľa nevyrieši. Ukrajinskí radikáli a nacionalisti, o ktorých sa opiera ukrajinský režim, ostanú silní. Veľmi silní. A bude to tak aj vďaka politike Západu, ktorý ich desiatky rokov kŕmil, vychovával, vyzbrojoval…
Slovom, Spojené štáty ukrajinských radikálov predávkovali rastovými hormónmi. A ak ich zrazu budú chcieť krotiť, veľmi sa narobia – a so skromným výsledkom.
Diskusia k článku
25Viera
Pred 1 dňami
Konečne 7 dní v kocke sú tu!!! A to som si kvôli nim - bohužiaľ v decembri na celý rok - predplatila Štandard.. Veľká vďaka, pán Daniš, a teším sa na ďalšie komentáre!!!
rr09
Pred 1 dňami
vzhladom na fakt, ze dole sa rozprudila sice diskusia k opomenutemu faktu v bode 3. - a to spolupraca s Hlasom sucasnej opozicie - a vzhladom na to, ze sa rad zabavam tipovanim dalsieho vyvoja - tentokrat len opisem CO sa podla mna deje a na co sa divame 😀 -> zaklad je, ze najdolezitejsie pre “Pelleho” bolo a je, aby boli volby v riadnom termine a ak predcasne (vidim to pravdepodobne-sledujme) tak NIE SKOR ako 2026 / PRECO(?) -> posledne volby boli jesen 2023 a prezidentske boli zaciatok 2024, pricom Smer NEPOSTAVIL kandidata co bolo HLAVNYM DOVODOM vyhry P. / ALE volby nasledujuce budu bud 2027 alebo 2026 a prezidentske budu AZ 2009(!) ak si chce P. byt isty ze jeho (H.) k. partner nepostavi kandidata (dohoda) TAK NESMU byt 2025 - mam obavu, ze takto primitivne to je -> ak zacne otacat (pricom moze zacat uz teraz) mudri analytici budu hovorit, ze „sa spamatal“, ze „prebieha boj platforiem v H.“ BLA BLA / ale viem malo, skor nic co sa deje v Hlase, takze 🤷🏻♂️😀
Hurbanista
Pred 1 dňami
Ad. "Smer by musel spolupracovať s divokou stranou" - tomuto prívlastku celkom nerozumiem kam sa tým mieri.