Český rezort vnútra porušil práva Okamurovej SPD, rozhodol súd
V tejto veci už bol vynesený jeden rozsudok.

České ministerstvo vnútra porušilo práva hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD), keď ho zaradilo do Správy o extrémizme za rok 2022. V piatok o tom rozhodol obvodný súd pre Prahu 7. TASR o tom informuje podľa správy portálu Novinky.
Obvodný súd tak vyhovel žalobe SPD proti ministerstvu vnútra. „Konštatuje sa porušenie práva na ochranu dobrého mena žalobcu tým, že bol neoprávnene uvedený v dokumente Správa o extrémizme a nenávisti na základe predsudkov na území Českej republiky v roku 2022,“ rozhodla sudkyňa Eliška Candra Soukupová.
Okrem uznania, že došlo k porušeniu jeho práv, hnutie od rezortu požadovalo aj ospravedlnenie. Súd však hnutiu ospravedlnenie zo strany ministerstva nepriznal.
Obe strany si vyhradili lehotu na podanie odvolania. Rozsudok nie je právoplatný. Je možné sa proti nemu odvolať na Mestskom súde v Prahe.
Správa o extrémizme spájala hnutie s „xenofóbnou populistickou scénou“, čo sa ministerstvu vnútra nepodarilo riadne dokázať. Ministerstvo vnútra nepredložilo žiadne dôkazy, ktoré by preukázali, že v období, na ktoré sa správa vzťahuje, tvorili xenofóbne výroky hlavnú náplň jeho činností.
