Manželka španielskeho premiéra odovzdala súdu pas, nesmie vycestovať z krajiny
Splnila tým nariadenie vyšetrujúceho sudcu Juana Carlosa Peinada, ktorý cez víkend rozhodol, že bude súdená za údajné trestné činy.

Begoňa Gómezová, manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, odovzdala v stredu svoj pas v budove súdu na madridskom námestí Plaza de Castilla. Splnila tým nariadenie vyšetrujúceho sudcu Juana Carlosa Peinada, ktorý cez víkend rozhodol, že bude súdená za údajné trestné činy obchodovania s vplyvom, korupcie v podnikaní, sprenevery verejných prostriedkov a neoprávneného obohacovania. Okrem odovzdania pasu má zákaz opustiť Španielsko a musí sa každé dva týždne hlásiť na súde.
Gómezová vstúpila do budovy súdu v sprievode svojho právnika cez podzemnú garáž, čo povolila španielska sudkyňa María Jesús del Barcová na základe žiadosti bezpečnostného oddelenia úradu vlády, podľa ktorého existovala „potenciálna hrozba pre jej fyzickú integritu“. Cestovný doklad odovzdala krátko po 18.00 h.
Okrem Gómezovej je v tejto kauze vyšetrovaná tiež jej osobná asistentka Cristina Álvarezová a podnikateľ Juan Carlos Barrabés. Podľa obžaloby to bol práve on, kto profitoval z vplyvu Gómezovej. Aj Álvarezová musela odovzdať svoj pas a vzťahujú sa na ňu rovnaké obmedzenia pohybu.
Gómezovej právnik podal proti všetkým trom nariadeniam sudcu sťažnosť, o ktorej sa zatiaľ nerozhodlo. Peinado svoje rozhodnutie zdôvodnil tvrdením, že policajná ochranka by jej mohla pomôcť pri úteku, čo vyvolalo ostrú kritiku zo strany vlády, policajných odborov aj predstaviteľov justície. Sudca ďalej uviedol, že všetky hraničné priechody a civilné i vojenské letiská dostanú pokyny, aby sa zabezpečilo, že Gómezová bude dodržiavať zákaz vycestovať.
