Český ústavný súd nariadil vláde, aby zabezpečila účasť Pavla na summite NATO
Vláda tak musí Pavla na summit akreditovať a zaistiť mu dopravu.

Ústavný súd (ÚS) ČR v stredu vydal predbežné opatrenie, ktorým uložil vláde, aby zaistila účasť prezidenta Petra Pavla na summite Severoatlantickej aliancie v Ankare.
Na tlačovej konferencii to oznámil predseda ÚS ČR Josef Baxa a pridelený sudca spravodajca Pavel Šámal. Vláda tak musí Pavla na summit akreditovať a zaistiť mu dopravu. Premiér Andrej Babiš ešte pred rozhodnutím súdu vyhlásil, že by bolo smiešne, ak by na summite vystupovali s prezidentom spoločne.
Plénum ÚS podľa Baxu rozhodlo, že sa prezidentovou žalobou bude vzhľadom na naliehavosť zaoberať prednostne. Celý proces však bude trvať dlhší čas, preto súd vyhovel Pavlovmu návrhu na vydanie predbežného opatrenia. Šámal podotkol, že lehota na akreditáciu na summit sa končí už v piatok 26. júna.
„ÚS na dnešnom zasadnutí pléna rozhodol tak, že na návrh prezidenta republiky vláde, ministrovi zahraničných vecí a ministerstvu zahraničných vecí sa ukladá, aby bezodkladne notifikovali NATO a organizátorom summitu, že súčasťou oficiálnej delegácie ČR je tiež prezident republiky a zaistili jemu aj jeho sprievodu príslušnú akreditáciu a aby sa zdržali konania, ktorým by účasti prezidenta a jeho sprievodu na summite bránili či ju komplikovali,“ povedal Šámal.
Baxa dodal, že hlasovanie nebolo jednomyseľné, proti boli dvaja sudcovia. „Je potrebné zdôrazniť, že rozhodnutím o nariadení predbežného opatrenia nepredpokladáme konečné rozhodnutie vo veci,“ podotkol Baxa. Vydanie predbežného opatrenia prezidentovi jednorazovo umožní zúčastniť sa na tejto zahraničnej ceste, konečné rozhodnutie v spore týkajúce sa zastupovania ČR na summitoch NATO vo všeobecnosti súd ešte len vydá.
