Glenn Diesen: Európa sa pripravuje na vojnu s Ruskom
Európania si dovolia útočiť kdekoľvek v Rusku čoraz ťažšími zbraňami. Súčasne predstierajú, že útočí Ukrajina. Pre Rusov ide o neudržateľnú situáciu.

Ruský prezident Putin v utorok varoval čerstvo vymenovaných ruských dôstojníkov, že Západ sa pripravuje na vojnu s Ruskom. Viete, na čom sa toto varovanie zakladá?
Zakladá sa na pravidelnom hodnotení hrozieb. Ak sa pozriete na zámery a kapacity – pokiaľ ide o zámery, od roku 2014 bol cieľ pomerne jasný: išlo o to využiť Ukrajincov na oslabenie Ruska. Je zrejmé, že to fungovalo len do určitej miery, ale teraz, keď Ukrajina prehráva, už neexistuje žiadne dobré východisko. A počuť to aj z vyhlásení európskych lídrov. V podstate stanovujú termíny vojny s Ruskom. Dá sa argumentovať, že ide o plánovanú obrannú vojnu, ale vzhľadom na to, že vlastne nevysvetľujú, prečo by Rusko malo zaútočiť... Zároveň zintenzívňujú svoje útoky na Rusko, ktoré sú každým dňom priamejšie. Vidno to aj na kapacitách, ktoré budujú.
Najmä Nemci teraz hovoria o tom, že sa stanú najväčšou vojenskou veľmocou v Európe. Minister obrany práve povedal, že sa budú musieť pripraviť nielen dobrovoľníci z Nemecka – naznačujú teda, že v určitom momente budú musieť skutočne zaviesť brannú povinnosť. A pred týždňom sme videli, ako Fínsko zrušilo obmedzenia na prepravu jadrových zbraní na svoje územie či dokonca na ich skladovanie. Európania sa teda pripravujú na vojnu s Ruskom. Je to niečo, čomu by sa radi vyhli, ale zdá sa, že poraziť Rusko s využitím Ukrajincov je jedinou alternatívou. Ak to zlyhá, ďalším krokom by v ich očiach bolo oslabenie Ruska, a potom by s ním vstúpili do vojny.
Znovu opakujem, nemyslím si, že ide o nejakú hyperbolu. Ak sa pozriete na nedávne útoky na Moskvu – išlo o obrovský útok. Žiaden seriózny analytik netvrdí, že by sa to dalo zrealizovať bez prispenia členských štátov NATO. Pred dvoma dňami došlo k útokom na Voronežskú oblasť v Rusku pomocou britských rakiet Storm Shadow, ktoré, opäť, nemožno vystreliť a zamerať na cieľ bez britskej účasti. Európa teda už je vo vojne s Ruskom. Už útočia. Jediná otázka znie: kedy Rusko podnikne odvetný úder. A domnievam sa, že práve proti takémuto druhu obrany sa Európania chystajú podniknúť odvetný úder – teda keď Rusko nakoniec skutočne podnikne odvetný úder.
Spomenuli ste raketu Storm Shadow. Je to zvláštne, pretože deň predtým, ako odstúpil z funkcie – resp. oznámil svoju rezignáciu, keďže ešte neodstúpil – britský premiér Starmer povedal toto – čítam nadpis z denníka Telegraph: „Británia testuje rakety s dlhým doletom, aby pomohla Ukrajine bombardovať Moskvu. Experimentálne systémy, z ktorých každý nesie 250-kilogramovú bojovú hlavicu, by mohli potenciálne zasiahnuť ruské hlavné mesto z Kyjeva.“
Nie som matematik, ale predpokladám, že ide o veľmi výkonnú bojovú hlavicu a veľmi výkonnú zbraň. A oznámil to tesne predtým, ako opustil úrad. Títo ľudia to myslia vážne. Váš názor?
Už dávno to prekročilo hranice provokácie. Je celkom zrejmé, že NATO už vstúpilo do vojny s Ruskom. Ešte raz, v tom novinovom článku, z ktorého citujete, sa píše, že Veľká Británia „vyrába rakety s dlhým doletom, aby pomohla Ukrajine bombardovať Moskvu“.
Dnes už vieme, že túto vojnu plánujú vojenskí stratégovia NATO. Vieme, že pri výbere cieľov pomáhajú západné spravodajské služby. Vieme, že tieto rakety s dlhým doletom navádzajú západné satelity. Na odpaľovanie týchto rakiet sa využívajú dokonca aj dodávatelia zo západných krajín. Fáza, keď išlo o pomoc alebo o zástupnú vojnu, je už dávno za nami. Teraz sme v priamej vojne s Ruskom.
A problém je v tom, že sme pre Rusov vytvorili veľmi zvláštny systém motivácie. To, čo teraz robíme, je budovanie európskej priemyselnej kapacity. Tieto rakety, ktoré Briti teraz veľmi otvorene propagujú, majú zasiahnuť Rusko a tiež priemyselné zóny v Rusku, kde Rusi vyrábajú zbrane. Európania si teda dovolia útočiť kdekoľvek v Rusku čoraz ťažšími zbraňami tým, že jednoducho predstierajú, že útočí Ukrajina. Medzitým sú priemyselné základne po celej Európe považované za akúsi bezpečnú zónu. Rusko na ne nemôže podniknúť odvetné kroky.
Pre Rusov ide o neudržateľnú situáciu. Keby bol rozsah týchto útokov malý, bolo by to niečo iné. Európania však veľmi jasne naznačili, že majú v úmysle situáciu eskalovať. A v podstate predpokladajú, že Rusi budú musieť jednoducho akceptovať bombardovanie zo strany Európanov a Američanov a nemôžu s tým nič urobiť. A ak sa pokúsia niečo urobiť a odvetne zasiahnuť, práve na takúto vojnu sa Európania pripravujú.
Čo je podľa vás hlavnou príčinou tejto vojnovej nálady proti Rusku?
Vždy to tak bolo. Ak sa vrátime o 200 rokov späť, našli by sme popredných britských mysliteľov, ako bol John Stuart Mill a ďalší, ktorí v podstate varovali pred iracionalitou rusofóbie. A to bol vždy kľúčový problém. Literatúra na túto tému je tiež pomerne rozsiahla.
Chcel by som sa vyjadriť pokiaľ možno opatrne, ale tvrdím, že Európa sa dnes stala priestorom plným nenávisti voči Rusku. Racionalita je definitívne v úzadí. Ak by niekto navrhol, že by sme mali byť možno trochu opatrní, aby sme nevyvolali jadrovú vojnu, odpoveďou je: „To Rusi to začali, zaslúžia si to“ alebo „pozrite sa, čo urobili“. Všetka racionalita je preč. Teraz je to už len čistá nenávisť.
Opäť, žiadne racionálne posúdenie. Zvyčajne sa v oblasti bezpečnosti snažíte vyvážiť odstrašovanie určitým uistením. Teraz však nejde len o odstrašovanie, ale o stupňovanie útokov na Rusko a nádej, že sa pre NATO neodvážia podniknúť odvetné kroky. Samozrejme, toto sa deje v rovnakom čase, keď USA signalizujú, že by chceli stiahnuť svoje sily z Európy – nie úplne, ale vo veľkej miere. To je recept na vojnu. Obávam sa, že práve k nej sa veľmi rýchlo blížime.
Jednou z vecí, na ktoré sa prezident Putin sťažoval vo svojom prejave – zišiel z pódia a postavil sa medzi mladých mužov, čerstvo menovaných, neviem, aký je ich titul v ruštine, ale v americkom a európskom vojenskom systéme je to ekvivalent poručíka, a rozprával sa s nimi – je to, že ukrajinské útoky na infraštruktúru sú zámerným pokusom destabilizovať Rusko. Otázka, existuje na to nejaký dôvod? A po druhé, ak tomu verí, prečo už nereagoval obrovskou silou?
To je hlavná otázka. Buď sa bráni proti zástancom tvrdej línie, ktorí argumentujú, že to už trvá dosť dlho a že musia začať obnovovať svoju odstrašujúcu silu. Na Kremeľ sa vyvíja čoraz väčší tlak, aby niečo urobil. Prečo sa tak nestalo?
Môžu existovať dve možné vysvetlenia. Jedným z nich je predpoklad, že na bojisku sa veci vyvíjajú veľmi dobre a nie je vhodný čas na rozšírenie vojny o niektoré európske štáty. Alternatívou by bolo, že sa na to Rusi pripravujú. To znamená, že vedia, že sa blíži vojna s Európou. Európania sa pripravujú. Vyrábajú zbrane. Hovoria o tom. A v podstate sa ich zásoby rakiet Orešnik a iných zbraní teraz hromadne pripravujú na odvetu. Opäť, to je jedna z možností.
Ale čo viem s istotou, je to, že to takto nemôže pokračovať. Predstava, že Európania majú vyrobiť tisíce a tisíce veľmi výkonných rakiet s dlhým doletom len preto, aby zničili všetko, čo nájdu na území Ruska. To je cieľ NATO, nielen Európanov. Tvrdil by som, že aj USA sa začínajú veľmi výrazne pridávať k tomuto smeru. Cieľom tejto vojny je oslabiť Rusko. A to sme vedeli už v roku 2022. V prvých týždňoch to vyjadrili veľmi, veľmi jasne – cieľom je oslabiť Rusko a v podstate ho vyradiť z radov veľmocí.
Aké sú vyhliadky na ukončenie vojny? Úmyselne nepoužívam prídavné meno pred slovom „ukončenie“. Nehovorím o diplomatickom ani vojenskom ukončení, lebo nechcem obmedziť vašu odpoveď. Ale aké sú vyhliadky na to, že sa táto situácia nejakým spôsobom skončí?
