Keď sa štátne medaily zmenia na veteš
Hrsť medailí, ktoré sa práve do Poľska vrátili z Ukrajiny, urobila z Rádov Bielej orlice second hand.

Jednou z plejády sociálnych bublín je aj bublina internacionálnej politickej smotánky. Tvoria ju prominenti, ktorí to v kariére dotiahli na prezidentov, premiérov či panovníkov a z toho titulu sa obradne stretávajú a vzájomne hostia. Alebo o seba zakopávajú. A predovšetkým spolu kujú pikle.
Ide o bublinu, ktorá je na očiach, a pritom do nej nie je vidieť. Navonok sa prezentuje partnerstvom, obradným fotografovaním a diplomatickými rituálmi, za zatvorenými dverami sa potom prevádzkuje trh s koňmi, korupcia, vydieranie, a dohovárajú sa chrapúnstvá a podrazy.
Nie je určite na škodu, keď sa občas ukáže táto faloš a pokrytectvo politických papalášov, a s ich bublinou sa stane to, k čomu je každá bublina náchylná, teda že praskne. Poľsko-ukrajinské odoberanie, respektíve vrátenie štátnych vyznamenaní je udalosť, ktorú možno vnímať ako frašku, ako škandál, ale aj ako príjemné prekvapenie: V zatuchnutom lobistickom rybníku, kde sa robia vojnové kšefty, vypadla servisná elita z role, a k nevôli vojensko-priemyselného komplexu začala robiť politiku.
