John Mearsheimer: Trump zrejme Netanjahuovi naozaj vynadal
Trump sa snažil presvedčiť Netanjahua, aby s ním spolupracoval, ale Netanjahu mu v podstate ukázal prostredník, hovorí profesor John Mearsheimer.
Trump sa snažil presvedčiť Netanjahua, aby s ním spolupracoval, ale Netanjahu mu v podstate ukázal prostredník, hovorí profesor John Mearsheimer.

Irán odstúpil od rokovaní, Izrael pokračuje v invázii do Libanonu, prezident Trump nadával na premiéra Netanjahua a buď tú nadávku zverejnil, alebo ju nechal uniknúť, a iránsky prezident Pezeškján tvrdí, že neodstúpil. Čo sa podľa vás deje medzi Spojenými štátmi a Iránom a medzi Spojenými štátmi a Izraelom?
Kľúčovou otázkou je Libanon. Prezident Trump chce oddeliť vojnu medzi Izraelom a Libanonom od iránskej otázky. Iránci na druhej strane, pretože Hizballáh je blízkym spojencom Iránu, chcú tieto dve veci prepojiť. A Iránci hovoria, že prímerie nemôže nastať, kým sa nezastaví všetka streľba na Blízkom východe, čo zahŕňa aj konflikt medzi Hizballáhom a Izraelom. Inými slovami, aby prezident Trump dosiahol prímerie a potom začal seriózne rokovania, musí úplne ukončiť vojnu v Libanone. Musí zastaviť boje medzi Izraelom a Hizballáhom.
Problém, ktorému prezident čelí, je, že Benjamin Netanjahu, po prvé, nechce mierovú dohodu, nechce prímerie. Chce sa vrátiť k bombardovaniu. A po druhé, chápe, že pokračovaním vojny v Libanone bráni akémukoľvek pokroku smerom k prímeriu. Trump je teda v naozaj zložitej situácii, pretože zúfalo chce túto vojnu ukončiť, dosiahnuť prímerie a potom začať rokovania. Nemôže to však urobiť, pretože Irán to zariadil tak, že vojna v Libanone sa musí tiež ukončiť, aby mohlo prímerie platiť. Samozrejme, Netanjahu je preto v rozpore s Trumpom ohľadom toho, čo sa deje v Libanone. Trump sa snažil presvedčiť Netanjahua, aby s ním spolupracoval, ale Netanjahu mu v podstate ukázal prostredník. A práve to podnietilo Trumpa, aby sa do Netanjahua pustil, a viacerých vysokopostavených Trumpových poradcov, aby americkému spravodajskému portálu Axios porozprávali o tomto telefonáte, všetko s cieľom vyvinúť tlak na Netanjahua.
„Si sku*vene šialený. Keby nebolo mňa, bol by si vo väzení. Zachraňujem ti krk. Všetci ťa teraz nenávidia. Všetci pre toto nenávidia Izrael,“ nadával údajne Trump na Netanjahua v telefonáte o Libanone.
Portál Axios uvádza, že niekto v miestnosti s Trumpom počul, ako toto povedal. Netanjahu následne zverejnil príspevok, v ktorom v podstate Trumpovi povedal, nech ide do hája: „Dnes večer som hovoril s prezidentom Trumpom a povedal som mu, že ak Hizballáh neprestane strieľať na naše mestá a občanov, Izrael zaútočí na teroristické ciele v Bejrúte. Naše stanovisko zostáva nezmenené. Zároveň Izraelské obranné sily (IDF) budú pokračovať v operáciách v južnom Libanone podľa plánu.“ Trump hovorí, že „IDF ustúpili“. Netanjahu hovorí, že IDF budú pokračovať. Komu veríte?
Niet pochýb o tom, že Netanjahu sa bude snažiť pokračovať vo vojne v Libanone, či už ide o bombardovanie Bejrútu, alebo o útoky v južnom Libanone. A to sú dve trochu odlišné veci. Neprekvapilo by ma, keby Netanjahu nakoniec súhlasil, že nebude bombardovať južný Bejrút, ale napriek tomu bude pokračovať v bojoch v južnom Libanone, južne od rieky Litani. Ale ide o to, že Netanjahu nechce ustúpiť Trumpovej požiadavke úplne zastaviť vojnu a dosiahnuť skutočné prímerie v Libanone, pretože vníma túto vojnu v Libanone ako prostriedok na podkopanie akéhokoľvek pokroku smerom k prímeriu a určite akéhokoľvek pokroku smerom ku konečnej dohode medzi Iránom a Spojenými štátmi.
Takže v tomto momente má voči prezidentovi Trumpovi v podstate provokatívny postoj. A to sa odráža aj v jeho vyjadrení, ktoré ste práve citovali. Problém je však v tom, že medzinárodná ekonomika smeruje k priepasti. Smeruje k okraju útesu. A Trump zúfalo potrebuje okamžite dosiahnuť nejaké urovnanie a zabezpečiť, aby ropa, plyn a ďalšie produkty prúdili cez Hormuzský prieliv. Nemôže to však urobiť, kým neukončí vojnu v Libanone, pretože to je šikovná stratégia, ktorú Iránci používajú. Trump teda zvyšuje tlak na Netanjahua. A verím, že s postupom času bude tento tlak na Netanjahua len narastať, pretože dôsledky neukončenia vojny v Libanone, nedosiahnutia nejakého prímeria a neotvorenia Hormuzského prielivu by mohli byť pre medzinárodnú ekonomiku katastrofálne.
Veríte, že Trumpove nadávky a Netanjahuov výrok boli myslené vážne, alebo išlo len o divadlo?
Trump by podľa mňa niečo také Netanjahuovi naozaj povedal. Je to typický Trumpov slovník. A verím, že Trump je veľmi frustrovaný svojimi vzťahmi s Izraelčanmi vo všeobecnosti a s Netanjahuom obzvlášť. Takže si myslím, že Trump to naozaj povedal. Veľmi zaujímavé je, že ak si prečítate článok na portáli Axios, zdá sa, že reportéra o tom, čo sa v tejto konverzácii odohralo, informovali tri rôzne osoby. To naznačuje, že administratíva mala veľký záujem povedať Barakovi Ravidovi, reportérovi portálu Axios, čo sa stalo, a dať jasne najavo, že Trump bol rozzúrený, pričom ako zdroj informácií uviedla tri rôzne osoby. Niet teda pochýb o tom, že Trump v tomto momente Netanjahuovi dáva ostré varovanie.
Dokáže Trump ovládať Netanjahua tak, ako sa chváli, že dokáže? Dokáže zastaviť inváziu do Libanonu jedným telefonátom?
Ak je odhodlaný to urobiť a ľudia v jeho okolí súhlasia, že to treba urobiť, urobí to. A ja už dlho tvrdím, že jediná vec, ktorá ho k tomu prinúti, je hrozba, že medzinárodná ekonomika sa zrúti do priepasti. Problém je, že s každým ubehnutým dňom čoraz viac ľudí hovorí, že to všetko musíme čo najskôr ukončiť. Ak to bude pokračovať až do augusta, mohlo by to mať katastrofálne dôsledky pre svetovú ekonomiku. Trump z pochopiteľných dôvodov rozhodne nechce, aby sa tak stalo. Som si istý, že to chápu všetci, ktorí sledujú túto reláciu. Nemôžeme dovoliť, aby sa medzinárodná ekonomika zrútila. To znamená, že Trump musí vyvinúť obrovský tlak na Netanjahua. A určite má páky. Izrael je v tomto momente od nás taký závislý, že ak by sa Trump niekedy rozhodol hrať s Izraelčanmi tvrdú hru, mohol by ich rýchlo dostať na kolená. O tom niet pochýb. Problém je v tom, že doteraz to žiadny prezident nikdy neurobil. Urobí to Trump? Ako som už povedal, urobí tak jedine, ak by medzinárodná ekonomika inak čelila kolapsu.
A čo loby?
Ak je alternatívou kolaps medzinárodnej ekonomiky, loby pôjde k čertu. O to ide. Loby je nesmierne mocná. Som naozaj ten posledný, kto by to spochybňoval. A myslím si, že zatiaľ bude loby naďalej vyvíjať veľký tlak na Trumpa, aby nešiel proti Netanjahuovi. Som si istý, že po tom, čo táto správa unikla, dostal veľa telefonátov. Ale v určitom momente loby stratí svoj vplyv a Trump bude musieť Netanjahua ostro kritizovať a prinútiť ho, aby zastavil vojnu. No, predpokladajme, že sa to stane. Predpokladajme, že dosiahneme skutočné prímerie. Otázka, ktorú si potom musíte položiť, je, či Izraelčania budú toto prímerie dodržiavať aj v budúcnosti, alebo urobia všetko, čo budú môcť, aby ho sabotovali? A stavil by som nemalé peniaze na to, že aj keby ich Trump teraz dokázal prinútiť, keby dokázal hrať tvrdú hru s Izraelom a s loby a dosiahol skutočné prímerie, Izraelčania by v spolupráci s loby urobili všetko pre to, aby ho podkopali.
Má loby na Trumpa aj iné ako finančné páky? Má na Trumpa nejakú špinu?
Nemám žiadne dôkazy. Povedal by som však, že to určite tak vyzerá. Ešte som nikdy nevidel prezidenta, ktorý by bol voči Izraelu taký servilný ako Donald Trump. Je to naozaj pozoruhodné. Myslel som si, že Trump bude skôr nezávislejší od loby ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov, určite viac než Joe Biden. Bohužiaľ to tak nie je. A to človeka núti uvažovať, či o ňom nemajú nejaké kompromitujúce informácie. Vzhľadom na to, čo teraz vieme o Epsteinových spisoch a o úzkych vzťahoch prezidenta Trumpa s Jeffreyom Epsteinom, je určite možné, že Izraelčania majú na Trumpa veľa špiny a vydierajú ho. Ale opäť, neviem to naisto.
Dovolí Turecko Izraelu obsadiť toľko Libanonu, koľko bude chcieť?
Otázka znie, čo môžu Turci spraviť?
Majú násobne väčšiu armádu ako IDF.
Turci sa do Libanonu nezapoja. Nebudú v Libanone viesť vojnu proti Izraelu. To sa proste nestane. Pozrite, Turci si plne uvedomujú, že Izrael je pre nich hrozbou. Naftali Bennett, bývalý izraelský premiér, v podstate povedal, že Turecko je pre Izrael smrteľnou hrozbou a keď Izrael vyrieši Irán, bude musieť namieriť svoje zbrane na Turecko. Turci si teda nerobia žiadne ilúzie. Vedia, že Izraelčania sú v konečnom dôsledku skutoční nepriatelia. Ale Turci sa nechcú púšťať do boja s Izraelom. Neverím, že by vstúpili do vojny v Libanone, ak by tam Izrael postúpil ďalej.
erik erik
Pred 8 dňami
Na južnej strane Bieleho domu vyrastá aréna pre bojovníkov MMA. Nápad súčasného imperátora Trumpa. Človeku sa pri tom nedá neporovnávať dnešok s antickým Rímom a Koloseom. Je fascinujúce, ako veľmi sme sa ako ľudstvo odvtedy posunuli míľovými krokmi v technológii, vede a komforte… a zároveň ako veľmi sme ako ľudia zostali rovnakí – egocentrickí, pýchou naplnení a túžiaci po chlebe a cirkuse.
SevenZero
Pred 8 dňami
Kedže tú údajnú hádku pustil von Fox news, smrdí to úmyselným Trumpovým ťahom..
seph
Pred 8 dňami
"už dlho sa tvrdí, že Saudská Arábia financovala vývoj pakistanského jadrového arzenálu" - to dáva zmysel mať aspoň 1 moslimskú krajinu s a-bomb. Najväčším moslimským problémom pre nás nie je Irán, ale Saudská Arábia "Zákon schvaľujúci národnú obranu na fiškálny rok 2027... obsahuje : alianciu medzi IDF a americkou armádou na zdieľanie výskumu, spravodajských informácií a vojenského vybavenia... niečo také robíme pre krajinu, s ktorou nemáme spojeneckú zmluvu" - tak to robia profi černokňažníci, pokútne, v hmle, utajene (in oculto - lat.)
Tibor
Pred 7 dňami
Niekedy si hovorím, že nechcem vidieť, čo bude o pol roka, ak sa Hormuz ešte stále neotvorí. A potom si poviem, ale čo, chcem to vidieť. Nech sa ukáže, kto z toho zarobil a zarába, kto sa v tom chaose bude rochniť a kto naopak pôjde pod hladinu, kto ukáže schopnosti a chladnú hlavu a kto bude v panike. Len sa bojím o svojich blizkych. Lebo toto môže naozaj prerásť do chaosu.