Hlavné správy a Hlavný denník dostanú dotáciu z Fondu na podporu umenia
Rada FPU, v ktorej majú väčšinu ministerskí nominanti, zvrátila rozhodnutie odbornej komisie žiadosti nepodporiť.

Rada FPU, v ktorej majú väčšinu ministerskí nominanti, zvrátila rozhodnutie odbornej komisie žiadosti nepodporiť.

Hlavné správy dostanú z Fondu na podporu umenia (FPU) 25-tisíc eur na „rozšírenie obsahu“. Ešte vyššia suma, 40-tisíc, poputuje vydavateľovi Hlavného denníka, OZ Verbina. Toto občianske združenie si dotáciu vypýtalo na „rozvoj kultúrneho a spoločenského diskurzu v digitálnom médiu“.
O oboch týchto dotáciách rozhodla v stredu Rada FPU v ktorej majú väčšinu nominanti ministerstva kultúry. Svojím rozhodnutím tak zvrátili verdikt odbornej komisie, ktorá odporúčala žiadnej z týchto žiadostí nevyhovieť.
Zmenu v zákone o Fonde na podporu umenia, ktorá umožňuje Rade FPU prehlasovať rozhodnutia odborných komisií, presadila na začiatku roka 2024 Slovenská národná strana. Jej predstavitelia argumentovali aj tým, že rozhodnutia odborných komisií sú zaujaté, pretože ich členovia systematicky zvýhodňujú ideologicky spriaznené projekty bez ohľadu na ich kvalitu.
Okrem Hlavných správ a Hlavného denníka si tento rok v rámci časopiseckej tvorby odnesú z FPU najvyššie dotácie Matica slovenská, Opera Slovakia, Spolok slovenských spisovateľov a Tranoscius.
MartinX
Približne pred 2 mesiacmi
Možno niečo dostane aj Marker. Ale ostať nezavíslým na vládnych dotáciách a nežobrať za “slobodnú kultúru” (=príspevky od štátu) má svoje morálne výhody.
Čitatel
Približne pred 2 mesiacmi
To by si Marker musel podat žiadost...
Hurbanista
Približne pred 2 mesiacmi
Ja to vnímam ako pozitívnu zmenu, posun od podpory dekadentných prúdov späť ku kultúrnemu dedičstvu.
Miloš N.
Približne pred 2 mesiacmi
Marker niky nepožiada o dotáciu. To by bol jeho morálny koniec.
Marta z Oščadnice
Približne pred 2 mesiacmi
Tieto kadejake dotacie su podvod a cesta ku korupcii. Ja ked vladnem, budem davat svojim a ked pride druhy bude davat svojim a ich zdovodnenia, ze preco davam prave tymto su na smiech. Zazlievam Simkovicovej, ze zdvihla sumu z 20mil. na 30mil. Uz to nikto neznizi. Ale aku hodnotu za tieto nemale peniaze dostali obcania, to sa nikdy nedozvieme a to vlastne ani nie je podstatne.