Kapitulácia štátu? Tusk chce odľahčiť úrady tichým súhlasom s pobytom migrantov
O povolenie na dočasný pobyt v Poľsku v minulom roku požiadalo takmer 510-tisíc štátnych príslušníkov tretích krajín.

O povolenie na dočasný pobyt v Poľsku v minulom roku požiadalo takmer 510-tisíc štátnych príslušníkov tretích krajín.

Keď v roku 2015 vypukla na európskom kontinente bezprecedentná imigračná kríza, v jeho srdci, v krajinách zoskupenia V4, sa voči politike otvorených dverí zdvihla významná vlna odporu.
Jej vlajku nieslo katolícke Poľsko ako politicky a ekonomicky suverénne najsilnejší štát strednej Európy. K moci sa vtedy čerstvo dostalo konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS), pričom vo voľbách získalo absolútnu väčšinu v Sejme aj Senáte, čo bolo v moderných dejinách krajiny výnimočné.
Poľsko trajektóriu nesúhlasu s multikultúrnym experimentom náhle neopustilo ani po voľbách v roku 2023, keď sa k moci dostala širšia liberálna koalícia vedená staronovým premiérom Donaldom Tuskom.
Keď to bolo nutné, Tusk sa vedel v otázke prisťahovalectva vzoprieť Európskej únii ale aj silnejšiemu susedovi, Nemecku. A čo viac, zo samotného Nemecka a Británie sa pred niekoľkými mesiacmi prvýkrát začalo vracať viac Poliakov, ako tam odchádzať.
Nekompromisný postoj Poľska, ktoré je pre svoj hospodársky úspech lákadlom čoraz väčšieho počtu migrantov z krajín mimo EÚ, však nemusí trvať večne.
Dokazuje to aj nový návrh novely zákona o cudzincoch z dielne Kancelárie predsedu vlády, ktorý práve zaradili do legislatívneho programu Rady ministrov, a ktorý spustil expresnú kritiku na sociálnych sieťach a z radov opozičných strán.
Jadrom sporu sa stal pojem „tichý súhlas“ v rozhodovaní o legalizácii prechodného pobytu migrantov, čo je nápad prameniaci z preťaženosti imigračných úradov. Konkrétne, žiadosti o povolenia majú byť automaticky akceptované na základe takzvaného tichého súhlasu po 60 dňoch, ak o nich v tejto lehote nepadne rozhodnutie.
Údaje z poľského Úradu pre cudzincov demonštrujú rozsah problému. O povolenie v minulom roku požiadalo takmer 510-tisíc štátnych príslušníkov tretích krajín, teda štátov mimo EÚ. Celkovo bolo kladne rozhodnutie vydané pre viac ako 328-tisíc osôb. Zamietavé sa týkali približne 26-tisíc prípadov. Zvyšné konania boli zastavené alebo ponechané bez rozhodnutia.
Ak si odmyslíme prisťahovalcov z Ukrajiny a Bieloruska, čo je fenomén súvisiaci s vojnou, prídeme na to, že najviac žiadosti podávali občania Kolumbie (22-tisíc), Gruzínska (20-tisíc) a Indie (zhruba 18-tisíc). Viac ako 8-tisíc žiadostí podali aj štátni príslušníci Moldavska, Turecka, Filipín a Nepálu.
O povoleniach na prechodný pobyt v Poľsku rozhoduje na prvom stupni vojvoda (priamo dosadzovaný centrálnou vládou) príslušný podľa miesta pobytu cudzinca. Konanie vedie príslušný Vojvodský úrad, konkrétne oddelenie pre cudzincov.
crawler
Pred 20 dňami
Hovoril som to uz davno, pod komunistami dojde k Polsku erozii tak isto ako v Britanii a Nemecku, skor, ci neskor...budu tam kde su teraz oni...
VPeter
Pred 19 dňami
Pšonkoland, Poľsko, Rusobijec, verný trójsky kôň Eúchujnije vždy pripravený na všetky zvrátenosti, pod vedením progresívneho euro ritoliza ovládaného fašistami.
JurajJ
Pred 19 dňami
je mi ich luto, ale len tych, ktory tu neomarxisticku luzu nevolili. tym druhym by som z humanitarnych dovodov kazdemu pridelil do rodiny nejakehotoho pristahovalca a museli by sa o neho po vsetkych strankach starat- ubytovanie, strava, zdravotne poistenie, spolocenske a kulturne vyzitie atd. odbremenil by sa tym statny rozpocet a individualizoval by sa humanisticky pristup. predsa nie je spravne, aby si ti, ktori s tym nesuhlasia, pripisovali zasluhy a zlepsovali karmu tym, ze o nimi nevitanych ludi sa stara cela spolocnost. a este by som z nich vyberal obecenstvo a ucastnictvo na buzerantske "svadby", prajdy, sado-mado-nekro-zoo-atd. akcie a ine kulturne podujatia nech sa tito nasi vsetkymiostatnynismermiorientovani spoluobcania necitia tychto najkrajsich okamihoch svojho zivota vycleneni, ignorovani a osamoteni vacsinovou spolocnostou. a pripadne by mohli byt povinni si adoptovat do rodiny aj nejakeho "inomila" (starsi, uz historicky prekonany termin bol uchylak) , pokial by menovany prejavil zaujem. Pilotny program by sa mohol volat "Pedofil w każdej rodzinie", samozrejme,nemusi to byt kazdom prípade pedo, zapojit by sa mohli a mali aj ine denominacie, nie je predsa mozne ich diskriminovatna zaklade smeru ich sexualnej dezorientacie. toto by bol len pilot.