V Londýne protestovali desaťtisíce ľudí. Starmer vraj plánuje rezignáciu
Podľa informácií bulvárneho denníka Daily Mail už britský premiér svojim blízkym spolupracovníkom povedal, že hodlá z najdôležitejšieho postu odísť.

Podľa informácií bulvárneho denníka Daily Mail už britský premiér svojim blízkym spolupracovníkom povedal, že hodlá z najdôležitejšieho postu odísť.

Londýn v sobotu zaplavili desaťtisíce demonštrantov, ktorí pod heslom Zjednoťte kráľovstvo (Unite the Kingdom) požadovali obmedzenie masovej migrácie, zlepšenie verejných služieb a koniec predsedu vlády Keira Starmera vo funkcii.
Údaje o účasti sa rôznia, no podľa denníka The Times ľudia zaplnili kľúčovú dopravnú tepnu Whitehall, ktorej kapacita sa odhaduje až na 75-tisíc osôb. Naznačuje to, že odhad 50-tisíc ľudí, s ktorým pred akciou prišla polícia, bol podhodnotený.
V dave dominovali britské vlajky, účastníci skandovali požiadavky na koniec premiéra vo funkcii a niektorí pochodujúci mali na sebe červené šiltovky s nápisom Urobme Anglicko opäť veľkým, čím odkazovali na hnutie prezidenta USA Donalda Trumpa.
Počas celej akcie bola podľa televízie CBS News jasne viditeľná aj kresťanská symbolika. Protestujúci niesli veľké drevené kríže, mávali krucifixmi a niektorí sa obliekli ako templárski rytieri.
Mnohí demonštranti mali na sebe tyrkysovú farbu – farbu protimigračnej strany Reform UK, ktorú vedie Nigel Farage, hlavný architekt Brexitu. Iní zas mávali vlajkami s nápisom Restore Britain na podporu strany vedenej Rupertom Loweom, ktorého Reform minulý rok vylúčila.
„Mám Starmera plné zuby. Táto krajina je v troskách. Som znechutená tým, že nás označujú za krajnú pravicu. Chcem len koniec absurdnej úrovne migrácie a miliárd libier míňaných za ľudí, ktorí tejto krajine ničím neprispievajú,“ povedala napríklad šesťdesiatosemročná Kim Andersonová z Norwichu.
Siobhan Whyteová, ktorej dcéru Rhiannon v roku 2024 zavraždil sudánsky žiadateľ o azyl 23 bodnými ranami skrutkovačom, na proteste skonštatovala, že premiér Starmer „sklamal jej dcéru“. „Verím, že by dnes bola ešte nažive, keby tento nechutný človek nebol pri moci,“ dodala.
Jeden vojnový veterán pre CBS News vysvetlil, že „bojoval za túto krajinu“, ale teraz má pocit, že pre „spôsob, akým sa veci vyvíjajú“, to vníma ako „stratu času“.
Hlavným organizátorom protestu bol kontroverzný nacionalistický aktivista Tommy Robinson, vlastným menom Stephen Christopher Yaxley-Lennon, ktorý je známy najmä ako zakladateľ a bývalý líder Anglickej obrannej ligy (EDL).
Robinson počas prejavu na námestí Parliament Square vyzval svojich priaznivcov k politickej mobilizácii pred parlamentnými voľbami v roku 2029. „Ste pripravení na bitku o Britániu? V roku 2029 nás čakajú voľby. Nikoho nevyzývame, aby šiel bojovať do ulíc, ale toto je najdôležitejší okamih našej generácie. Ak v nasledujúcich voľbách nevyšleme jasný signál, ak sa nezaregistrujete k voľbám, nezapojíte sa a nestanete sa aktivistami, stratíme svoju krajinu navždy,“ vyhlásil.
tao / deo / cesta
Pred 25 dňami
Po piatich minútach zvedavého hľadania na DebníkuN, reku čo napíšu o akcii v Londýne, a až následnom zadaní hesiel do vyhľadávača : "Spojené kráľovstvo / Veľká Británia / Londýn / Keir Starmer / Unite the Kingdom "som u týchto spravodajcov našiel k tejto téme toto: https://dennikn.sk/minuta/5338585/ Len toto. A dozvedel som sa, že Briti prehrali 5:1 s USA v hokeji. Prosím, čítajme medzi riadkami, všade. Majme otvorené oči. Neskončime v debničke. Nebude to dobre. Čítajme všetko. Síce dávno vieme koľká bije, kto za koho kope, niektorí vieme aj "prečo". Niektorí aj naozaj vieme, prečo. Skrátka, niekto túži byť z celého srdca človekom, či nebodaj božím obrazom, niekto princiatkom. Nebuďme princiatkami. Radostné a požehnané vo-zkresenia. Peknú nedeľu. Aj do redakcie denníka N a mnohých ďalších. Máme vás radi. Len si prosím uvedomme všetci, že ak bude princiatkom, niekto na to zákonite doplatí a to hlavne vtedy, ak chce byť niekto princiatko s tým, že tí ktorí nechcú byť princiatkami po ich, nemôžu byť nič iné ako debili a dezoláti. Prípadne rusáci, rusi domové a iné zvery. Alebo nacistické trumpety. PS: základ slova princ je latinské PRIMoCapere = brať prvý. Podeľme sa o jednotu s láskavými srdciami, no v pravde. Nemôže tak byť zle. Jedine, že by chcel brať niekto prvý a viac. A ostatných berie Darwinova teória o prežití slinejšieho. Najperverznejšia viera, za ktorú ani tento lord Karči nemôže, že si ju všimol medzi živočíchmi. Je človek len živočích ? Žerú sa živočíchy až do takej miery ako človeci ? Ešte raz. Pokoj Nám a všetkým, nielen v nedeľu.
Marta Gondárová
Pred 25 dňami
Volebny rok 2029 je este daleko, len aby pre Britaniu nebolo uz neskoro, co ak im "rupne v kouli" a zas vstupi do EU?🤣
Peter M
Pred 25 dňami
Z tých fotiek mi to nepripadá na desaťtisíce ale na stotisíce. Na Londýn by sa viac hodil milión.
Palo Satko
Pred 25 dňami
Za 30 rokov budu v Londýne biele len sochy. Teda ak tam budú.
Pravdovec
Pred 24 dňami
Už je neskoro, Británia je stratená, čoskoro i Francúzsko a potom Nemecko, Rakúsko, Belgicko... To už nie je Európa ale pomätené progresívne kalifáty.