Kaliňák: Poliakov chápem, ale my jadrové zbrane na Slovensku nechceme
Vníma zmysel stratégie jadrového odstrašenia, upozorňuje však na to, že umiestnenie jadrových zbraní prispieva istým spôsobom k eskalácii.

Vníma zmysel stratégie jadrového odstrašenia, upozorňuje však na to, že umiestnenie jadrových zbraní prispieva istým spôsobom k eskalácii.

Slovensko nie je v skupine krajín, ktoré by sa zvažovali možnosť umiestniť na svojom území jadrové zbrane. Po stredajšom rokovaní vlády to v súvislosti s medializovanými úvahami USA i záujmom Poľska či pobaltských štátov uviedol podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer).
Chápe zároveň postoj Poľska, v rámci jeho zásadného postoja k obrane, severný sused Slovenska sa podľa neho stáva jedným z pilierov NATO. „Túto ich žiadosť chápem a je to na rozhodnutí ich vlády, my však máme predsa len trochu iný názor, nie sme prívrženci jadrových zbraní,“ zdôraznil Kaliňák.
PSx
Pred 8 dňami
Stratégia jadrového odstrašenia má zmysel len vtedy, ak sa dá bezpečne realizovať odstrašújúci efekt. T.j. ak je reálna možnosť aj odstrašovať, ale existuje aj časový interval na reálnu odpoveď, resp. deeskaláciu napätia. Takže ani Poliakov a ani pobalstské štáty nechápem, lebo vzhľadom na vzdialenosť k Rusku ide o neprimeranú eskaláciu a nebezpečne umenšený časový interval deeskaláciu. Naviac ide o strategické odstrašovanie zo strany nie vlastného štátu, ale jadrovej mocnosti (+NATO), takže vo vypätých situáciách vôbec nemusí korelovať s lokálnymi záujmami.
A2020M
Pred 8 dňami
tu nejaká krajina uvažuje nad tým, že bude rozmiestňovať svoje rakety na území cudzích štátov. A seriózne sa v médiách o tom diskutuje, akoby neexistoval bezpečnostný záujem aj iných veľkých krajín. Toto nie je normálne. A nebol toto náhodou základný dôvod eskalácie konfliktu na Ukrajine? Rozširovanie vplyvu. A potom znovu obviníme Rusko ako agresora, ktorý vraj má v úmysle sa rozpínať po celej Európe?? Už by to mal naozaj niekto zastaviť.